365 Gün Organik

365 Gün Organik
365 Gün Organik tüketebilirsiniz

11 Mayıs 2016 Çarşamba

Neden Organik?Organik üretim yapılmayan tarım arazilerinde böcek ve yabani otlara karşı KİMYASAL İLAÇLAMA yapılır.

Kimyasal ilaçlar toprağı toprak yapan her türlü canlı ve bitkiyi yok eder!

Başta ARILAR olmak üzere binlerce böcek türü, solucanlar vb. canlılar yok olur,
sularımız kirlenir, milyonlarca yılda oluşmuş
EKOSİSTEM DENGESİ BOZULUR

Yaşamın kaynağı topraklarımız
Kimyasal Gübre, Sentetik Vitaminler, Bitki besinleri ve Kimyasal İlaçlar olmadan
hiçbir bitki yetişmeyen çorak topraklara dönüşür.

Tek başına bunlar bile organik ürünleri tercih etmek için yeterli değil mi?

UNUTMAYIN!Satın aldığınız her organik olmayan ürüne ödediğiniz para ile çevre ve insanlara zarar veren üretim ve ekonomiye bir destek de siz veriyorsunuz.
Kendi sağlığınızı korurken gelecek nesillere de yaşanabilir bir dünya bırakmak için ekolojik ürünleri tercih edin.

Organik Tarım
Ekolojik ürünlerin lezzeti harika!
İyi korunmuş toprağın sağlıklı ve güçlü ürünler verdiği ve bunların lezzetlerinin de daha iyi olduğu bilinmektedir. Ekolojik ürün satın aldığınızda lezzetli ve besleyici ürün alırken aynı zamanda dünyamızı da korumuş olursunuz!

Ekolojik ürünlerin garantisi sertifikalarıdır!
Ekolojik olarak etiketlenen ürünlerin sertifikalandırılmaları kanun ve yönetmeliklerle zorunlu kılınmıştır. Bu ürünler üretilirken üretim sistemi bağımsız kontrol ve sertifikasyon firmaları tarafından denetlenmektedir.

Ekolojik üretim sağlık risklerini azaltır!
Pek çok bilimsel araştırma tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaçların sağlığa olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. En savunmasızlar özellikle çocuklar, çiftçiler ve tarımda çalışan işçilerdir. Ekolojik ürün alarak çocuklarınız ve kendi sağlığınızı korurken üretimde çalışan kişilerinde sağlığını korumuş olursunuz.

Ekolojik tarım toprağı korur!
Ekolojik tarımda toprak yapısı, sağlığı ve verimliliğinin korunması hedeflenir. Bir avuç toprak içinde barındırdığı binlerce mikroorganizma ile bitkilerin su besin ihtiyaçlarını karşılamasına yardım eder. Uygun toprak işleme ve rotasyon ile ekolojik tarımla toprak korunmuş olur. Kimyasallar yerine doğal maddelerle toprak verimliliği arttırılır.

Ekolojik tarım su kaynaklarını korur!
Bizim ve tüm canlılar için vazgeçilmez olan su kaynaklarının korunması ekolojik tarımın prensiplerinden biridir. Sentetik kimyasal ilaçların kullanımı ekolojik üretimde yasak olduğundan yer altı su kaynaklarına bu kimyasalların karışması önlenmiş olur!

Ekolojik tarım araştırmalarda yenilikçidir!
Ekolojik üretim de aşağıdaki teknikler kullanılır ve geliştirilir:
Yeşil gübreleme, yararlı böceklerin kullanımı, ürün rotasyonu ve çeşitliliği, botanik ve biyolojik mücadele, kompost yapımı, toprak, bitki ve doğal yaşamın yakından gözlemlenmesi, kültürel ve mekanik ot mücadelesi
Ekolojik üretimde tarım ilaçlarına dayalı kesin reçeteler yoktur. Sürekli gözlem, inceleme, sağlık ve çevre dostu uygun yöntemi bulma esastır!

Ekolojik tarım kırsal nüfusu korur!
Ekolojik tarımın prensiplerinden biri küçük çiftçilerin güvenliğini üretim döngüsü veya gelir düzeylerini arttırarak sağlamaktır. Ekolojik üretim yapan çiftçiler aldıkları sertifikayla ürünlerine ek bir değer katar ve sağlıklı ürünlerini size ulaştırır!

Ekolojik tarım çeşitliliğin korunması için çalışır!
Yeryüzünde her gün pek çok tür yok olmakta, tohum kaynakları azalmaktadır. Ekolojik tarım yerel çeşitlerin yetiştirilmesini desteklerken çevreyi de koruyarak diğer yaşam türlerinin korunmasını amaçlar!

Ekolojik tarımda GDOlara izin verilmez!
Çevre ve insan sağlığı açısından riskleri olabilecek genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanımı ekolojik tarımda yasaktır.

Hayvan sağlığı ve refahı önemlidir!
Ekolojik üretimde hayvan refahı ciddi bir şekilde ele alınır ve belirli kurallara göre hayvansal ürünler üretilir. Yetiştirilen hayvanlar doğal ortamlarında doğal besinlerle beslenir.!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konuyla İlgili Yorum Yaz: